Mjuk grahamspizzadeg

En bra botten för den som vill ha lite grövre mjöl i degen. Mjölk gör bottnarna mjuka vilket brukar uppskattas av barn. Mjuk pizzabotten är också en bra idé när du vill ta med pizza på utflykt och äta den kall.

Du behöver

Receptet är för 4-8 personer.

2 plåtar, 4 personer

  • 1/2 liter mjölk
  • 50 g jäst
  • 1/2 dl olivolja
  • 4,5 dl grahamsmjöl
  • 9 dl vetemjöl
  • 1 tsk salt

4 plåtar, 8 personer

  • 1 liter mjölk
  • 50 g jäst
  • 1 dl olivolja
  • 9 dl grahamsmjöl
  • 18 dl vetemjöl
  • 2 tsk salt

Gör så här

Värm mjölken ljummen och lös jästen i den. Blanda ner de övriga ingredienserna och knåda med degblandare/ assistent eller matberedare i tio minuter.

Låt degen jäsa 40 minuter i degbunken. Ta upp på mjölat bakbord och kavla ut till tunna eller lite tjockare pizzor. Grädda i 225-250 grader i 10-15 minuter beroende på storlek och tjocklek.


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt

Namn/signatur: 
3788

Perfekt utflyktspizza!

Postat av Anders den 10 maj 2010

Svara på denna kommentar

Bakabullar

Äppelbullar

Ingenting går upp mot varma bullar... Baka äppelbullar och lyft fikat till oanade höjder!

Bullbak är en garanterad myshöjar i köket. Doften är en magnet för att fikasugna. Visst är nygräddare kanelbullar fantastiskt gott. Men vill du ha omväxling går det att baka läckra vaniljbullar, mjuka chokladbullar, goda nougatsnurror eller blåbärsbullar. Själva slår vi ett slag för nygräddade äppelbullar. Perfekt till kaffet, oavsett när du dricker det!

 bakabullar.se

Nyhetsbrev: Matnyheter från pepparochsalt.se

Prenumerera direkt! Gratis!
Epost:

Vardagsfest

Dragongryta

Ingenting går upp mot smaken av dragon och svamp... Laga en festegryta som lockar fram det bästa ur helgen!

helgmenyn.se

Kakor

Äppelfest!

Äpplen kan användas till de mest skilda rätter. Från äppelmos till kryddig äppelkaka.

bakakaka.se

Har Du sett den nya fan-siten Haus of Gaga? För dig som inte kan få nog av Lady Gaga finns här en sida helt vigd åt hennes kläder, hennes glasögon och allt annat runtom den kanske största stjärnan just nu! Läs om "the Haus", idén bakom, vad de skapat och framförallt om alla kreativa människor som är "The Haus of Gaga". Creative directorn Matthew Michael Williams, koreografen Laurie-Ann Gibson, stylisten Nicola Formichetti, designern Alexander McQueen, och många fler i sfären runtom Lady Gaga!

Har du hört den senaste singeln från Lady Gagas album "The Fame Monster", "Alejandro"? Här kan du lyssna på låten, se olika framträdanden Lady Gaga gjort med den, sjunga med i texten, läsa på om bakgrunden och produktionen av låten, och såklart se videon!


Cheesecake

Citronkakan

Citronkräm och färskost förvandlar kakan till riktigt läcker efterätt! Prova en kall cheesecake med hemlagad lemoncurd till helgen!

Få kakor finns i så många varianter som cheesecake. Den kan bakas som sockerkaka eller serveras frusen. Prova en lite lyxigare variant som efterrätt eller helgfika! I detta nya recept får cheesecaken smak av hemlagad lemoncurd och vanilj.

Kakan, som serveras kall, ska inte bakas i ugn utan stelnar i frysen. Lemoncurden ger den fina smaken och kakan gör helgstämningen så total den bara kan bli!

Trevlig helg önskar pepparochsalt.se!

 cheesecake.nu

Scones

Pepparkaka

Scones är mer än ett snabbakat fikabröd. Prova pepparkaksscones!

scones.se

Veganskt

Helgwok

Prova en helgrön wok till helgen! Grönt är gott!

veganrecept.se


Scones

Pizzascones

Sugen på hemlagad pizza?

Här är en snabbvariant som passar fint både till enklare huvudrätt eller i stället för en varm macka.

Det är inte alltid man har lust eller tid att svänga ihop en pizzadeg. Hoppa över jäsningen och gör en enkel pizza på sconesbotten . Snabbt, lätt och gott.

Lägg till en skål god sallad och servera en kall öl till - succen är given!

 scones.se

Cheesecake

Fruktig fika

Cheesecake är en populär fikakaka där varianterna är många. Baka en god variant med bär!

cheesecake.nu

Morotskaka

Klassiker

En god morotskaka är ett måste på caféet. Baka den klassiska morotskakan själv!

morotskaka.com


Webbplatsen är utvecklad av SpaceLoops och drivs av SpaceLoops CMS v.3.0.1