Capricciosa

En riktig pizzaklassiker! Finns på varje pizzeria men självklart bakar du den godaste själv!

Du behöver

Receptet är för 1-4 personer.

1 person/ pizza

  • 0,5-0,75 dl tomatsås
  • 50 gram riven ost eller skuren mozzarella, ca1,5 dl
  • 30-40 gram rökt skinka
  • 2-3 färska champinjoner
  • 1/2 tsk torkad oregano
  • (olivolja)

4 personer/ 2 plåtar

  • 1,5-2 dl tomatsås
  • 100-125 gram riven ost eller skuren mozzarella, 3,5-4 dl
  • 75 gram rökt skinka
  • 5-6 färska champinjoner
  • 1 tsk torkad oregano
  • (olivolja)

Gör så här

Gör pizzadeg efter något av recepten på deg. Låt jäsa enligt receptet.

Oavsett om du bakar runda pizzor eller gör hela plåtar, kavla ut eller tumma ut degen tunt på mjölat bakbord. Lägg degen på bakplåtspapper eller smord plåt. (Har du stenugn eller sten i din vanliga ugn lägger du pizzan på en välmjölad yta och lyfter sedan in den i ugnen med spade)

Täck ytan med ett tunt lager tomatsås. Pensla gärna kanterna på pizzan med olivolja. Lägg på riven ost eller lägg ut mozzarellaosten jämnt över ytan. Skiva eller tärna skinkan tunt över hela ytan. Skiva champinjonerna i tunna skivor. Som omväxling kan svampen halveras. Pensla gärna svampen med lite olivolja.

Baka av pizzan i 225-250 graders värme i 10-12 minuter för en mindre pizza och runt 15 minuter för en hel plåt.

Grädda pizzan i mitten av ugnen och kontrollera att botten är riktigt bakad innan du tar ut den. Ugnar är olika, du kan behöva flytta upp eller ner pizzan för att hitta den rätta platsen där både botten och ytan blir riktigt gräddad.

Strö över oregano när pizzan kommit ut ur ugnen.

Tips! Ta måttligt med tomatsås på pizzan, i annat fall kan det vara svårt att få botten ordentligt gräddad i mitten. Pizzan ska vara knaprig i kanten och botten, inte degig eller seg!


Recept och foto: Peppar och salt, Magnus Carlstedt

Namn/signatur: 
3731

thans

Postat av elvira den 1 augusti 2010

Svara på denna kommentar

Bakabullar

Äppelbullar

Ingenting går upp mot varma bullar... Baka äppelbullar och lyft fikat till oanade höjder!

Bullbak är en garanterad myshöjar i köket. Doften är en magnet för att fikasugna. Visst är nygräddare kanelbullar fantastiskt gott. Men vill du ha omväxling går det att baka läckra vaniljbullar, mjuka chokladbullar, goda nougatsnurror eller blåbärsbullar. Själva slår vi ett slag för nygräddade äppelbullar. Perfekt till kaffet, oavsett när du dricker det!

 bakabullar.se

Nyhetsbrev: Matnyheter från pepparochsalt.se

Prenumerera direkt! Gratis!
Epost:

Vardagsfest

Dragongryta

Ingenting går upp mot smaken av dragon och svamp... Laga en festegryta som lockar fram det bästa ur helgen!

helgmenyn.se

Kakor

Äppelfest!

Äpplen kan användas till de mest skilda rätter. Från äppelmos till kryddig äppelkaka.

bakakaka.se

Har Du sett den nya fan-siten Haus of Gaga? För dig som inte kan få nog av Lady Gaga finns här en sida helt vigd åt hennes kläder, hennes glasögon och allt annat runtom den kanske största stjärnan just nu! Läs om "the Haus", idén bakom, vad de skapat och framförallt om alla kreativa människor som är "The Haus of Gaga". Creative directorn Matthew Michael Williams, koreografen Laurie-Ann Gibson, stylisten Nicola Formichetti, designern Alexander McQueen, och många fler i sfären runtom Lady Gaga!

Har du hört den senaste singeln från Lady Gagas album "The Fame Monster", "Alejandro"? Här kan du lyssna på låten, se olika framträdanden Lady Gaga gjort med den, sjunga med i texten, läsa på om bakgrunden och produktionen av låten, och såklart se videon!


Frukostbullar

Fruktbullar

Härligt nygräddade bullar med frukt och frön smakar fantastiskt till fikat. Baka en plåt goda fruktbullar

redan i dag!

Kanelbullar i all ära, men ibland kan det bli väl mycket sött... Baka en omgång brödbullar som omväxling!

Nybakat vill vi gärna ha på morgonkvisten - visst vaknar man glad av doften från bröd som gräddas! Men goda brödbullar passar utmärkt även som fikabröd. Fruktbullar

med torkad frukt passar utmärkt med smör och en god ost. Eller serverade med favoritmarmeladen!

Fram med bagarmössan och jäs bullarna ordentligt så är du snart fikabordets hjälte!

 frukostbullar.se

Scones

Pepparkaka

Scones är mer än ett snabbakat fikabröd. Prova pepparkaksscones!

scones.se

Scones

Fruktscones

Scones är snabbakat och gott, både som fika och mellanmål. Prova ett nytt recept på små, smakliga fruktscones!

scones.se


Veganskt

Helgwok

Prova en helgrön wok till helgen! Grönt är gott!

Ett stor mängd vegetarisk i kosten mår de flesta bra av. Och det är inte så svårt att göra god, vegetarisk eller vegansk mat.

Testa pannkakor som även veganen gillar nästa gång! Kanske prova våfflor utan mjölk eller ägg?

En god linssoppa som förrätt passar fint inte bara till vegetarisk mat utan även till andra rätter.

Eller baka en omgång piroger som passar fint som tilltugg till soppan eller på utflykten.

Pepparochsalt slår gärna ett slag för en god och enkel wok till helgen. Utmärkt mat, inte bara för den som alltid väljer veganskt!

God och grön helg på er!

 veganrecept.se

Vardagsfest

Dragongryta

Ingenting går upp mot smaken av dragon och svamp... Laga en festegryta som lockar fram det bästa ur helgen!

helgmenyn.se

Sopprecept

Gröna soppor i alla färger

Äter du alltid vegetariskt eller gillar du bara att äta grönt? Prova en färgglad soppa!

sopprecept.se


Webbplatsen är utvecklad av SpaceLoops och drivs av SpaceLoops CMS v.3.0.1